4. Ocenění společnosti a odsouhlasení kupní ceny
Největší výzvou pro prodávajícího i kupujícího je vzájemná dohoda a shoda na přijatelné kupní ceně. Této hodnotě se lze přiblížit, pokud se bude vycházet z předpokladu, že se jedná o firmu generující zisky. Hodnota podniku počítána metodou kapitalizovaných čistých výnosů (zisků) je v tomto případě součtem výnosů, které se očekávají v budoucnu – samozřejmě pro předpokládanou dobu trvání společnosti – k datu ocenění, tj. její současné hodnotě. Nicméně se nejedná pouze o prostý součet jednotlivých ročních zisků, ale diskontovaných specifickou kapitalizační úrokovou sazbou. Hodnota diskontní sazby je mimo jiné určena součtem úroku z investic do „bezrizikových“ aktiv – referenční nebo také základní úroková sazba - (např. dlouhodobých státních dluhopisů) a sumou přirážek dle obecného podnikatelského rizika, specifických firemních rizik, chybějící zastupitelnosti atd. Srovnatelná metoda DCF určuje hodnotu společnosti podobně, a to na základě diskontovaných peněžních toků.
Základní vzorec pro výpočet výnosové hodnoty lze vyjádřit jako: H = TČV / ik kde H = hodnota podniku, TČV = trvale odnímatelný čistý výnos – vyjádřen ve stálých cenách k datu ocenění; ik = kalkulovaná úroková míra očištěna o inflaci = na úrovní reálné míry (úroková sazba jako součet referenční úrokové sazby (základní sazba) plus rizikové přirážky)
Věčná renta znamená hodnotu, která musí být investována, aby bylo dosaženo stejného zisku společnosti za rok. Vzorec ukazuje, že čím je míra kapitalizace nižší, tím vyšší je návratnost kapitálu.