Co je eval?

eval vyhodnotí vaše hospodářské výsledky za posledních 5 let.

eval je kalkulátor vyvinutý odborníky na oceňování malých a středních podniků (SME).

Zadání potřebných účetních výkazů a dalších informací o firmě přehledně a kdykoliv!

Ocenění firmy online

eval je jednoduchý a spolehlivý nástroj pro prvotní určení hodnoty firmy bez nutnosti odborných znalostí.

eval používá k výpočtu minimálně 2 metody. Pro komplexní ocenění je použito 13 metod oceňování podniku.

U komplexního ocenění získáte výsledek hodnoty vaší společnosti spočítaný 13 oceňovacími metodami a obdržíte ho formou odhadu mailem jako 39stránkový soubor PDF obvykle do 3 pracovních dnů!


Metody oceňování podniku

Pro ocenění podniku jsou v praxi využívány 3 základní přístupy – majetkové ocenění, výnosové ocenění a ocenění pomocí tržního porovnání. Lze se setkat také s jejich kombinací.

Uvedené metody ocenění jsou postaveny na odlišných principech a výsledek ocenění je nutné správně interpretovat. 

Obecně lze říci, že když podnik „vynáší“ používáme k ocenění výnosovou metodu, když „nevynáší“ tak majetkovou. Ideální pro stanovení hodnoty je metoda tržního porovnání, která reflektuje realizované transakce podobného majetku na podobném trhu.

Kombinované metody

Metoda střední hodnoty je jednou z klasických kombinovaných metod. Vychází z úvahy, že hodnota kapitalizovaného zisku sice představuje hodnotu podniku, nicméně že stanovení této hodnoty je založeno na mnoha nejistých faktorech, a proto by měla být do ocenění zahrnuta i existující podstata substance (majetek). Při výpočtu se použije kombinace hodnota čistých aktiv a hodnota kapitalizovaného zisku, kterým se dají určité váhy.

V literatuře jsou uváděny tři přístupy ke stanovení hodnoty podniku pomocí střední hodnoty:

  • Metoda střední hodnoty (Berlínská metoda)
  • Švýcarská metoda
  • Stuttgartská metoda

Tyto metody jsou považovány za standardizované a používají se především u malých a středních podniků. Je třeba poznamenat, že Stuttgartská metoda je v literatuře klasifikována různě; na jedné straně je řazena k metodě střední hodnoty a na druhé straně k metodě nadměrného zisku. V případě metody střední hodnoty je nutným předpokladem, aby se hodnota kapitalizovaného zisku (výnosový přístup) rovnala nebo alespoň přibližovala alespoň hodnotě čistých aktiv (majetkový přístup). Důvodem je skutečnost, že aktivum má hodnotu pouze tehdy, pokud může generovat odpovídající výnos.

Metoda střední hodnoty (Berlínská metoda) se původně využívala v letech 1935-1955 k ocenění nekótovaných podílů v obchodních společnostech z daňových důvodů. V současnosti se tato metody již moc nevyužívá.